Sunteți aici: » Știri » Echipa Sfîntu Gheorghe câştigătoare

Echipa Sfîntu Gheorghe câştigătoare

Duminică, 5 februarie 2012

Turneul internaţional de handbal feminin a fost câştigat de echipa din Sfîntu Gheorghe. Cupa Carpaţilor, înfiinţat în 1996, a avut loc pentru prima oară în judeţul Covasna. În perioada 4–5 februarie, în Sala Sporturilor „Szabó Kati” pentru Cupa Carpaţilor s-au întrecut echipe din Horná zem, Voivodina, Ungaria şi Transilvania.

Turneul s-a desfăşurat sub înaltul patronaj al primului-ministru ungar, Orbán Viktor, care, duminică, la festivităţile de înmânare a premiilor a fost reprezentat de viceprim-ministrul Semjén Zsolt. În discursul său, Semjén Zsolt a arătat: faptul că ungurii din Horná zem, Voivodina, Transilvania şi Ungaria se întâlnesc în acelaşi loc, este ceva firesc, pentru că ungurii venind din diferite regiuni nu sunt diferiţi în spirit şi fundal istoric. Viceprim-ministrul a subliniat: de când obţinerea cetăţeniei maghiare a fost uşurată pentru ungurii din afara graniţelor şi legăturile comuniunii au devenit mai strânse.

Duminică, 5 februarie, înainte de festivitatea de premiere, au răsunat aplauze furtunoase în sala sporturilor când Tamás Sándor, preşedintele Consiliului Judeţean a înmânat vicepremierului Ungariei, Semjén Zsolt, un drapel secuiesc, cu rugămintea „să aşeze drapelul în biroul lui, într-un loc ce i se cuvine. Să fie mândru de acest drapel, deoarece şi noi suntem mândri de faptul că suntem secui.”

Turneul a fost deschis sâmbătă, 4 februarie, de Antal Árpád András, primarul oraşului Sfîntu Gheorghe, care în cuvântul lui de salut a spus: „Sportul mereu ajută comunitatea: faptul că joacă maghiari din diferitele regiuni ale Bazinului Carpatic, cu siguranţă este un lucru bun.”

Pentru câştigarea Cupei Carpaţilor s-au luptat şase echipe, care au sosit din localităţile Kolarovo şi Nesvady (Slovacia), Ada (Voivodina), precum şi din Sfîntu Gheorghe şi Tîrgu Secuiesc. Pe locul 6 s-a clasat echipa din Kolarovo, pe locul 5 echipa din Tîrgu Secuiesc, pe locul 4 echipa din Nesvady, pe locul 3 echipa din Ada, iar locul 2 a revenit echipei Ferencváros din Budapesta. Cupa Meditop, care îi revine câştigătorului, a rămas la Sfîntu Gheorghe, până în anul viitor, când evenimentul jubiliar se va organiza la Budapesta. De asemenea, şi premiul pentru cel mai bun portar a fost câştigat de Bodor Enikő, membru al echipa din Sfîntu Gheorghe.