A gyermekek érdeke az első – átszervezik az oltszemi elhelyezési központot
2018. november 22., csütörtökKovászna Megye Tanácsa novemberi soros ülésén több olyan határozatot is elfogadott, amely az oltszemi elhelyező központot és az annak otthon adó Mikó-kastély jövőjét érinti, ugyanakkor a tanácsosok szavaztak többek között a költségvetéskiigazításról, utászházak felújításáról és hasznosításáról.
Kovászna Megye Tanácsa novemberi soros ülésén több olyan határozatot is elfogadott, amely az oltszemi elhelyező központot és az annak otthon adó Mikó-kastély jövőjét érinti, ugyanakkor a tanácsosok szavaztak többek között a költségvetéskiigazításról, utászházak felújításáról és hasznosításáról.
Kovászna Megye Tanácsa 33 ezer lejt biztosít a december 1-jei ünnepségek megszervezésére, első napirendi pontként a novemberi soros tanácsülésen jóváhagyták a Mihai Viteazul Alapítvánnyal és a prefektúrával erre vonatkozó megállapodást. „Függetlenül attól, hogy egyetértünk-e azzal vagy sem, hogy december elseje a legmegfelelőbb dátum Románia nemzeti ünnepének, azáltal, hogy ezt az Alkotmányban leszögezték, tiszteletben kell tartanunk” – jegyezte meg Tamás Sándor, szavazásra bocsátva a határozattervezetet, amelyet két tartózkodással elfogadott a testület.
Baróton és Bodzafordulón három családi típusú ház épül a SERA Alapítvány támogatásával és átszervezik a 6. oltszemi elhelyezési központot, ennek a folyamatnak a részeként fogadtak el tanácshatározatban szereplő társulási szerződést a támogatást biztosító alapítvánnyal.
„Ötven sajátos igényű kiskorú van Oltszemen, 42 a gyermekvédelmi rendszerben, haton közülük hamarosan betöltik a 18. életévüket, tehát 36 gyereket kell elhelyezni a három épülő családi típusú házban. Az oltszemi központunk az utolsó a nagy gyermekotthonok közül, szükség van az átszervezésre és erre a törvény is kötelez” – tájékoztatott Vass Mária igazgatónő.
„750 ezer eurós beruházásról van szó, amelyből 575 ezer eurót a SERA Alapítvány biztosít. A családi házak reményeink szerint őszig elkészülnek, hogy a gyerekek már az új otthonukban kezdhessék meg a következő tanévet. A gyerekek érdeke az első, azt követően, hogy rendezzük helyzetüket, az oltszemi Mikó kastélyt bekapcsoljuk a kulturális és turisztikai körforgásba, ehhez négyoldalú megállapodást köt a megyei önkormányzat, Bodok, a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság és a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület, különböző rendezvények szervezése céljából” – ismertette Tamás Sándor.
A költségvetéskiigazítást jóváhagyó tanácshatározat kitér arra is, hogy a kormány tartalékalapjából 257 ezer lej érkezett a fogyatékkal élő felnőtt személyek központjainak fenntartására és 870 ezer lej a gyerekvédelmi rendszer fenntartására. Költségvetéskiigazítás nyomán Kovászna és Kommandó önkormányzata kap támogatást a hótalanításra, a fürdővárosnak 100 ezer lejt, a megye legmagasabban fekvő településének 30 ezer lejt hagytak jóvá, hogy a DC14 községi út téli karbantartását zökkenőmentesen biztosítani tudják.
Új mentőautókat kap a megye
A korábbi tanácsülésen 1 millió, most 500 ezer lej értékben adott át felszerelést Kovászna Megye Tanácsa a tűzoltóságnak. A Kovászna Megyei Katasztrófavédelem (ISU) ingyenesen kapja használatban a pályázatból finanszírozott vagy saját költségen vásárolt eszközöket. Ennek kapcsán, a tanácsülést követő 13. Megyeinfón Tamás Sándor bejelentette egy uniós finanszírozású országos programnak köszönhetően Kovászna megye 22 új mentőautót kap, ezek értéke 8,3 millió lej. A megyei mentőszolgálat 5 darab A típusú alapfelszereléssel rendelkező, betegszállításra alkalmas mentőautót, 9 darab B típusú, közepes felszereltségű mentőautót és egy C típusú, azaz legmagasabb felszereltségű mentőautót kap. A Katasztrófavédelmi Igazgatóság keretén belül működő rohammentőszolgálat, a SMURD 4 darab B típusú, közepes felszereltségű mentőautó mellett egy, több sebesült szállítását lehetővé tevő mentőautóval is gazdagodik. A hegyimentőszolgálat és a megyei csendőrség egy-egy nehéz terepen is bevethető mentőjárművet kap hamarosan. A Központi régióba hozzávetőleg 200 különböző típusú mentőautó érkezik 87 millió lej értékben, közbeszerzést most indítják el, mondta el Tamás Sándor.
Tőzsdéről fog elektromos energiát vásárolni a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház, többek között erről is döntött a megyei tanács. Nagy fogyasztóknak van erre lehetőségük, a tervek szerint a mostani vételárhoz képest 10-15 százalékkal olcsóbban vásárolhatják meg az elektromos energiát, jelenleg a kórház villanyszámlája havonta 70 ezer lej.
Két egykori utászház felújítását és átalakítását szorgalmazza Kovászna Megye Tanácsa. A tervek szerint a sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola a hatodi utászházban kisebb táborozóhelyet alakít ki, amely iskolai osztályokat szolgálna ki. A hatodi utászház érdekessége, hogy 1896-ban Potsa József főispán idejében építették, az akkori főépítész Gyárfás Győző tervei alapján. A Csomád-Bálványos Natura 2000-es területen található a sepsibükszádi utászház, amely most a Kovászna Megyei Természetvédelmi és Hegyimentőközpont ügykezelésébe kerül, hogy ott az ingatlan felújítását követően hegyimentőbázist rendezzenek be. A novemberi soros ülésen az ingatlanok átadását is megszavazták a megyei tanácsosok.