A tiszta környezet szülőföldünk jövőjét biztosítja
2019. február 18., hétfőBüszke vagyok arra, amit Kovászna megyében sikerült elérni hulladékgazdálkodás terén, emelte ki üdvözlő beszédében Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke a megyeházán hétfőn tartott regionális konferencián. Kovászna megye elsők között van az integrált hulladékgazdálkodási rendszer kialakítása, működtetése és elért eredményei szempontjából, Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen a szemétmennyiség harmadát sikerül szelektíven gyűjteni, sorolta a jó eredményeket a tanácselnök, megköszönve az Ambrus József által vezetett Kovászna Megyei Hulladékgazdálkodási Egyesület (ADI SIMD – Kovászna) csapatának a lelkiismeretes és sikeres munkát.
Büszke vagyok arra, amit Kovászna megyében sikerült elérni hulladékgazdálkodás terén, emelte ki üdvözlő beszédében Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke a megyeházán hétfőn tartott regionális konferencián. Kovászna megye elsők között van az integrált hulladékgazdálkodási rendszer kialakítása, működtetése és elért eredményei szempontjából, Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen a szemétmennyiség harmadát sikerül szelektíven gyűjteni, sorolta a jó eredményeket a tanácselnök, megköszönve az Ambrus József által vezetett Kovászna Megyei Hulladékgazdálkodási Egyesület (ADI SIMD – Kovászna) csapatának a lelkiismeretes és sikeres munkát.
Tíz év közös munka eredménye a lécfalvi integrált hulladékkezelő központ, idézte fel a tanácselnök, aki egyúttal kéréssel is fordult a szaktárca képviselőihez. „A közbeszerzési törvény lehetetlen előírásai jelentősen megnehezítik a munkát. Tulajdonképpen ez képezi a legnagyobb akadályt a mindennapi munkánkban. A hulladékkezelő üzem megépítésére meghirdetett közbeszerzés 580 napot tartott, a létesítmény előtti megyei út modernizálására kiírt licit 700 napot vett igénybe. Nem is sikerült a két munkálatot összehangolni, holott fontos lett volna” – magyarázta Tamás Sándor, kiemelve, hogy az így elvesztegetett időt a lakosság, illetve a megye környezete szenvedte meg. „Mindig megtiszteltetés a jövő tervezésében részt venni, a felelős hulladékgazdálkodás pedig a jövőnkről szól. A tiszta környezet szülőföldünk jövőjét biztosítja” – hangsúlyozta Tamás Sándor.
Nicolae Tudose, a regionális fejlesztési minisztérium államtitkára egyetértett a tanácselnökkel, hogy a közbeszerzési jogszabályok gondot jelentenek az önkormányzatoknak, igyekeznek egyszerűsíteni, de szükség lenne a további módosításra. Mint ígérte, továbbítják a helyiek visszajelzéseit, ez is a célja a regionális konferenciáknak.
Szép Róbert, a Környezetvédelmi Őrség helyettes főbiztosa elmondta, fontos a tájékozottság, az általa képviselt intézmény partner kíván lenni. Nem véletlen, hogy a regionális konferenciának Kovászna megye ad otthont, hiszen az első három között van hulladékgazdálkodás területén, érdemes tanulni a háromszéki példából, a cél működőképes országosrendszer kiépítése – emelte ki.
Hétfőn a megyeházán Kovászna, Hargita és Brassó megye önkormányzati képviselőinek. szakembereknek tartottak konferenciát, amelyen bemutatták az Országos Hulladékgazdálkodási Tervet, felkészítőt tartottak a hulladékgazdálkodási jogszabályokról, megismertetve a területen fellelhető jó gyakorlatokat is. A konferencia egy uniós pályázat részét képezte, a szaktárca a közigazgatási versenyképesség operatív program egyik kiírásán kapott finanszírozást az Országos Hulladékgazdálkodási Terv kidolgozására és az ahhoz kapcsolódó tájékoztató és felkészítő tevékenységek lebonyolítására, jó gyakorlatok útmutatójának elkészítésére, ismertette Cecilia Martin projektfelelős. Országos szinten a szelektív hulladékgyűjtés aránya mindössze 5 százalék, míg az újrahasznosítási arány alig 13 százalék, emelte ki Flavius Ardelean, a szaktárca igazgatója, aki gratulált a háromszékiek sikeréhez, reményét fejezve ki, hogy hamarosan országosan hasonló jó eredményeket tudnak majd elérni hulladékgazdálkodás terén.