Aki mindent tudott az erdőről
2014. október 31., péntekMa, a Kárpát-medencében, a legnagyobb megtiszteltetés, amely egy erdészt érhet, az, ha az illetőt a Bedő Albert Emlékéremmel tüntetik ki. A sepsikőröspataki születésű erdészre, az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság Árkoson tartott erdészeti szakkonferenciáján emlékeztek.
Ma, a Kárpát-medencében, a legnagyobb megtiszteltetés, amely egy erdészt érhet, az, ha az illetőt a Bedő Albert Emlékéremmel tüntetik ki. A sepsikőröspataki születésű erdészre, az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság Árkoson tartott erdészeti szakkonferenciáján emlékeztek.
Szombaton, október, 25-én, az árkosi kastélyban Bedő Albert születésének 175. évfordulója alkalmából Tamás Sándor, Kovászna megye tanácsának elnöke rámutatott: „Bedő Albert tevékenysége két pilléren nyugszik: az erdő- és a hazaszeretete. Élete példája azt mutatja, hogy az erdészethez elhivatottság kell. Ez több mint szakmai alázat, hiszen itt a tervezésnek kiemelt fontossága van: a hibák lassan köszörülhetők ki, az okos döntés pedig évtizedekig, évszázadokig kamatozhat. Fontos elmondanunk, hogy az erdész nem favágó, az erdész tervez, erdőt művel. Székelyföld erdeinek jövője éppen ezen múlik: ha az erdész és a tulajdonos jól működnek együtt, akkor ez a kapcsolat megélhetést jelent mindenki számára.”
Ugron Ákos, a magyarországi Földművelési Minisztérium helyettes-államtitkára a régi bölcsességet hangsúlyozta: az erdő olyan dolog, amelyet csupán kölcsön kap az aktuális generáció elődjeitől, azzal a céllal, hogy tovább adja. Az államtitkár azt is elmondta, hogy az árkosihoz hasonló rendezvények lehetővé teszik, hogy az erdészek gyarapítsák tudásukat, hiszen az erdészet tapasztalatot feltételező szakma, amelyet akkor kezd az egyén érteni, amikor több éve műveli. A kölcsönös tapasztalatcsere táplálja az erdészek tudását.
Dr. Köllő Gábor, az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság (EMT) elnöke kifejtette: az EMT szakágai között kiemelt szerep jut az erdészetnek, amelynek tagjai aktívak. „Javítsanak ki, ha nem így van, de egy statisztika szerint óránként 1140 futballpályányi erdő tűnik el a föld felszínéről” – utalt az ésszerű erdőgazdálkodás fontosságára Köllő.
Bedő Albertre nem csak a tudományos ülésszak keretében emlékeztek meg, hiszen a több mint 160 szakember szombat délután emlékező istentiszteleten vett rész, majd megkoszorúzták a leghíresebb magyar erdész-akadémikusnak emléket állító szobrot Kálnokon.