Kiegyensúlyozott fejlesztés Háromszéken
2009. augusztus 18., keddMég van lehetőség bekapcsolódni az 577-es kormányrendelet által szabályozott községi utak javításáról szóló programba, arra kérem a települések vezetőit, hogy jöjjenek konkrét tervekkel – mondta Tamás Sándor Kovászna Megye Tanácsának elnöke a keddi polgármestertalálkozón.
Még van lehetőség bekapcsolódni az 577-es kormányrendelet által szabályozott községi utak javításáról szóló programba, arra kérem a települések vezetőit, hogy jöjjenek konkrét tervekkel – mondta Tamás Sándor Kovászna Megye Tanácsának elnöke a keddi polgármestertalálkozón.
A megye vezetője úgy értékelte, hogy összességében sikerült idén úgy irányítani a kormánytól érkező pénzeket, hogy kiegyensúlyozott fejlesztés indult el Háromszéken. Tamás Sándor ugyanakkor hangsúlyozta, hogy míg Vasile Blaga miniszter tartotta ígéreteit, a tanügyi beruházásoknál Ecaterina Andronescu vezette szaktárca méltánytalanul elosztott és méltánytalanul alacsony összeget utalt ki a megyének.
Tamás Sándor arra kérte a polgármestereket, hogy augusztus 21-ig adják le a megyei tanácsnak a prioritás-listájukat és a pályázati terveiket, hogy összesíteni lehessen a fejlesztési elképzeléseket.
Henning László, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke ismertette a polgármesterekkel az uniós alapból finanszírozott élelmiszersegélyek kiosztásának ütemtervét. Mint mondta, a 2009-ben kiadott 600-as kormányrendelet a megyei tanácsok hatáskörébe utalja a cukor és lisztcsomagok kiutalását, holott ezt korábban a Mezőgazdasági Igazgatóságok feladata. „Ez is a decentralizációs folyamat része, azonban egy láncszem kimaradt, ugyanis a mezőgazdasági igazgatóságok még nem kerültek át a megyékhez, viszont az élelmiszersegély osztás feladatát már áthárították” – magyarázta Henning László, kiemelve, hogy a tárolás gondot jelent a megyei önkormányzatnak. A cukor- és lisztcsomagot azok a családok kapják, amelyeknek a jövedelme az államilag szavatolt minimáljövedelem alatt van, illetve jogosultak az egyszeri élelmiszersegélyre munkanélküliek, a 400 lej alatti nyugdíjjal rendelkezők valamint a súlyos fogyatékkal élők. Az előzetes becslések szerint a megyében közel 30.000 személy jogosult élelmiszersegélyre, amelyet várhatóan év vége fele osztanak ki.
Klárik László megyemenedzser két kormányprogramra hívta fel a polgármesterek figyelmét, az első a kisebb városoknak szól, a második községeknek. Lehet pályázni új ivóvízhálózat kiépítésére, de ugyanakkor a meglévő rendszerek bővítésére is.