Itt vagy: » Hírek » Megalakult az Angustia Egyesület – Kézdiszék a Leader programban

Megalakult az Angustia Egyesület – Kézdiszék a Leader programban

2010. július 16., péntek

Csütörtök délelőtt Esztelneken megalakult az Angustia Egyesület, amely a kézdiszéki Leader programra pályázó önkormányzatokat, civil szervezeteket, magánvállalkozókat és a megyei tanácsot tömöríti.

Csütörtök délelőtt Esztelneken megalakult az Angustia Egyesület, amely a kézdiszéki Leader programra pályázó önkormányzatokat, civil szervezeteket, magánvállalkozókat és a megyei tanácsot tömöríti. Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke szerint a kezdeményezés a térség identitásának megerősítésében nagy szerepet kap, a megyei önkormányzat pedig minden ilyen lépést lehetőségei szerint támogatni fog.
Az Angustia Egyesületet az esztelnekiek kezdeményezték, a berecki, csernátoni, gelencei, kézdiszentléleki, késziszentkereszti, kézdialmási, lemhényi, ozsdolai, szentkatolnai, torjai és a zabolai önkormányzat is csatlakozott, a civil és magánszféra részvételével együtt 44 tagú lesz az egyesület. A gyűlésen megválasztották a 7 tagú vezetőtanácsot, az elnök Varga Attila esztelneki polgármester.

Az alakuló ülésen résztvevő Csutak István régiófejlesztési szakember a kidolgozásra kerülő stratégia fontosságát hangsúlyozta. A megalakulást követően az első lépés a 3 évre szóló stratégia elkészítése, amely alapján megkaphatják a Helyi Akciócsoport státust. Amennyiben ez sikerül, a 12 település 750-750 ezer lejt költhet el vidékfejlesztésre.

*** Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból finanszírozott LEADER program az EU egyik sikertörténete. A program fő célja a vidéken élők ösztönzése arra, hogy együtt gondolkodjanak térségük fejlesztéséről. Az Európai Unióban  1991-ben olyan közösségi kezdeményezésként indították el, amely a helyi önkormányzatok, vállalkozók és civil szervezetek összefogására építve, azok kezébe korábban nem ismert fejlesztéspolitikai feladatokat adott. A LEADER program eredményeként ugrásszerűen fejlődtek a vidéki közösségek és települések  közti  együttműködési formák. A vidéki területeken  élők megismerhették az uniós program működését, pályázati rendszerét, és így a speciális helyi igényekhez igazodó fejlesztési tervek megvalósításának  finanszírozási lehetőségeit is. A szakemberek szerint a LEADER felfrissítette a vidéken élők gondolkodásmódját, elindítva őket az összefogás és a magukról való tevékeny gondoskodás útján.
 

Hírek