Virágzik a huszárélet Háromszéken
2015. június 11., csütörtökA huszárok közeledtének első jele a rezesbanda muzsikájának hangja. Gábor Áron rézágyúja fel van virágozva – kürtöli messze a zenekar. Ahogy az ismerős dallam egyre hangosabb lesz, megjelennek a kezdetben még egyet-egyet ficánkoló lovak, hátukon a korhű egyenruhát viselő hagyományőrző huszárokkal, mögöttük a szekerekkel, amelyeken táncosok, zenészek és természetesen a regruták is utaznak.
A huszárok közeledtének első jele a rezesbanda muzsikájának hangja. Gábor Áron rézágyúja fel van virágozva – kürtöli messze a zenekar. Ahogy az ismerős dallam egyre hangosabb lesz, megjelennek a kezdetben még egyet-egyet ficánkoló lovak, hátukon a korhű egyenruhát viselő hagyományőrző huszárokkal, mögöttük a szekerekkel, amelyeken táncosok, zenészek és természetesen a regruták is utaznak.
A huszárok érkezését plakátok és az újságok is hirdetik, azonban az érdeklődők leginkább a zeneszóra állnak ki kapuikba. A látvány pazar, hiszen a június 6-7 között zajló, hatodik Háromszéki Huszártoborzóra összesen 80 lovas vonult fel, a résztvevők száma pedig elérte a 200-at. A magyarországi hagyományőrzők is szép számban képviseltették magukat: a Szolnoki Huszárok, a Szegedi 3. Honvéd Zászlóalj is jelen volt, valamint első ízben a Magyar Királyi Koronaőrség tagjai is beszálltak a toborzásba. A Szovátai Huszárok, az erdőszentgyörgyi Württemberg Sándor Huszárezred, a Szentgyeházi Huszárok, a Csíkszéki Gál Sándor Huszárezred, a gelencei 15. Határőr Gyalogezred, valamint a háromszéki Szilaj- és a Virtus Hagyományőrző Egyesület tagjai mellé a vargyasi Gyertyánfy Ferenc Huszárcsapat tagjai is csatlakoztak.
Azok a fiatalok, akik a sereget szemlélve kedvet kapnak a „huszárélethez” be is léphetnek a bandériumba: ehhez, a toborzás hagyományaihoz híven, elég kortyolniuk a sorozók által felkínált boros kulacsból.
Az alsó-háromszéki toborzó útvonala Lisznyóból indult, majd Bikfalvát érintve Uzonon át Kökösbe, később Kilyénen át Illyefalvára vezetett. A huszárbál Illyefalván zajlott – ezen az eseményen avatják az újonc huszárokat, természetesen hajnalig tartó mulatság mellett. A toborzó második napjának menetrendje Illyefalváról Sepsiszentkirályba, onnan pedig Szotyoron át Sepsiszentgyörgyre vezetett. A megyeszéki toborzásra amelyre több száz ember volt kíváncsi, a Lábas Ház előtt került sor, hiszen ez az épület volt hajdanán a 11. Határőr Huszárezred laktanyája. A szervezést a megyei önkormányzat támogatásával ezúttal is a Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület végezte, Kádár László huszárőrnagy, illetve Jakab Kevend kapitány koordinálásával.
Tamás Sándor, a megyei tanács elnöke is évről-évre a huszárokkal lovagol: „Nyeregben talán még nagyobb élmény a toborzás. Egész Erdélyben virágzik a huszárélet, Háromszéken kiváltképp: azt tapasztaljuk, hogy az elmúlt évek toborzóinak nagy szerepe van abban, hogy sokan kaptak kedvet a hagyományőrzés ezen válfajához. Mára már alsó-Háromszék után Kézdivásárhely és Barót vidéke is bekapcsolódott a mozgalomba: mostanra a 100 főt is meghaladja a huszáraink létszáma.”