Itt vagy: » Hírek » Az éneket szavak nélkül is lehet érteni - Román népdalversenyen kapott elismerést a háromszéki kislány

Az éneket szavak nélkül is lehet érteni - Román népdalversenyen kapott elismerést a háromszéki kislány

2018. március 28., szerda

A sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola diákjai számos megmérettetésen állták meg eddig a helyüket: ezúttal István Ildikó tanítványa, Deák Anett szerzett dicséretet a Zsilvásáron (Târgu Jiu) népi muzsikusok számára meghirdetett versenyen.

A sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola diákjai számos megmérettetésen állták meg eddig a helyüket: ezúttal István Ildikó tanítványa, Deák Anett szerzett dicséretet a Zsilvásáron (Târgu Jiu) népi muzsikusok számára meghirdetett versenyen.

Az elismerés önmagában nem hallatszik soknak, azonban a körülmények ismeretében annál figyelemre méltóbb: a verseny taraf műfalyban volt meghirdetve, amely kifejezés román, népi, esküvői műfajt takar: ez tájjellegű specifikum, amely a magyar népzenében nem létezik. A Művészeti és Népiskola meghívottként érkezett a helyszínre, Polovragi községbe. István Ildikó énektanár elmondta, hogy felmerült az is, hogy versenyen kívül lépjenek fel, végül azonban a megmérettetésen vettek részt és mindez sokkal szerencsésebb volt.

A zsilvásári Művészeti és Népiskola a legnagyobb hasonló intézmény országszerte, 2000 diákjuk van, állandó népi együttesük. A Meleaguri Brâncuşiene, azaz Brâncuși-i Tájak vetélkedő 21 fellépője összesen 11 megyéből érkezett: Kolozs, Kovászna, Olt, Fehér, Krassó-Szörény, Botoșani, Mehedinți, Brăila, Suceava és a házigazda Gorj képviseltették magukat.

A versenykiírásban leszögezték, hogy le kell küldenünk a partitúrákat, a fellépőt pedig a 16 tagú taraf zenekar kíséri. A kalotaszegi vagy éppen a felcsíki muzsikával, nem kell mondjam, hogy a taraf nem működhet, már csak azért sem, mert más hangszerek szólalnak meg nálunk: ütőgardon, háromhúros bőgő és brácsa, ők pedig négyhúroson játszanak. A zenetanárok nézték is, hogy milyen bőgőnk van, hány húr van rajta. Nagyon eltér a két műfaj. Anett egy kászoni keservest, bujdosódalt, majd egy felcsíki blokkot énekelt, ez stílusában talán a legautentikusabb. Amiért külön dicséretet kaptunk, az volt, hogy amellett, hogy mi, tanárok is besegítettünk a zenekari részbe, a prímás is diák volt, Sikó Barabási Zselyke, őt Lőrinczi Zsolt kollégánk készítette fel. A versenyzők korosztályonként voltak felosztva, Anett a 12-15 éves korosztályban kapott dicséretet, ami azért nagy dolog, mert a helyi szervezők is hangsúlyozták, hogy eltérő színfoltként voltunk jelen. Elmondhatom, hogy az éneklés tisztaságában Anett az elsők közt volt, a zsűri különösen a szakmai részét értékelte a produkciónak. Számomra az a fontos, hogy a diákok egymást segítették, együtt érték el ezt az eredményt” – fogalmazott István Ildikó.

Gáj Nándor, a Kovászna Megye Tanácsa által működtetett sepsiszentgyörgyi iskola vezetője elmondta: az intézmény kiemelt feladatának tekinti, hogy a tanítványait bemutassa, versenyekre küldje a diákok ezáltal tapasztalatra és szakmai önbizalomra tesznek szert, ami kimondottan fontos.

Hírek