Itt vagy: » Hírek » Hőlégballonozás Kézdivásárhelyen- Fiatal, innovatív vállalkozások Háromszéken

Hőlégballonozás Kézdivásárhelyen- Fiatal, innovatív vállalkozások Háromszéken

2018. december 19., szerda

Bemutattak öt sikeres üzleti tervet szerdán abból a negyvenből, amely pozitív elbírálásban részesült a 40 000 eurós támogatást nyújtó Központi Régió vállalkozásfejlesztési programja, a StartUp Now keretében. A hat megyét átfogó európai uniós projektet Kovászna Megye Tanácsa partnerségben pályázta meg a Loop Operations kft-vel és a Tudásalapú Gazdaságért Egyesülettel.

 

Bemutattak öt sikeres üzleti tervet szerdán abból a negyvenből, amely pozitív elbírálásban részesült a 40 000 eurós támogatást nyújtó Központi Régió vállalkozásfejlesztési programja, a StartUp Now keretében. A hat megyét átfogó európai uniós projektet Kovászna Megye Tanácsa partnerségben pályázta meg a Loop Operations kft-vel és a Tudásalapú Gazdaságért Egyesülettel.

A megyei önkormányzatnál megtartott konferencián Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke köszöntőjében elmondta, új típusú projekt a megyei önkormányzat számára a StartUp Now pályázat, hiszen nem feltétlenül tartozik a törvény által az intézményre ruházott elvégzendő feladatai közé a kezdő vállalkozások támogatása.

„Azért döntöttünk a pályázás mellett, mert minden olyan kezdeményezés partnere vagyunk, amely új cégek támogatását, munkahelyek létrehozását, a fiatalok itthon maradását segíti elő. A projekt bárki számára nyitott volt 18 és 64 év között, mégis a jelentkezők nagy többsége fiatal volt: a 40 nyertes átlagéletkora 34 év, a legfiatalabb nyertes mindössze 18 éves. Bár még hosszú út áll a projekt megvalósítása előtt, tapasztalatként elmondhatjuk, hogy van érdeklődés, vállalkozói szellem és bátorság a fiatalokban.”

Az elnök kiemelte: „szerencsés helyzetbe vagyunk, hiszen a magyar kormány jövő évben 50 milliárd forintot szán külhoni – a teljes Kárpát-medencét érintő – gazdaságfejlesztési programokra. Ennek az összegnek a fele, 25 milliárd forint, azaz mintegy 70 millió euró jut Székelyföldre. Az üzleti szféráért felelős minisztérium elindította a StartUp Nation 2018 programot is, amely által cégenként legtöbb 200.000 lejes vissza nem térítendő támogatást lehet megpályázni, összesen 10 000 céget fognak finanszírozni. Mi, Háromszéken, ha ügyesek vagyunk Brüsszeltől, Bukarestig és Budapestig nyertes pályázatokat tudunk lehívni.”

A negyven nyertes pályázat közül 23 Kovászna, 7 Brassó, 4 Maros, 2 Hargita, 2 Szeben és 2 Fehér megyei. A megyei önkormányzat pályázatához hasonlóan, még tucatnyi ilyen projekt zajlik a központi régióban. Az ASIMCOV – Kis- és Középvállalkozók Szövetsége és a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara is hasonló projekteket bonyolít le.

Vajda Lajos, az ASIMCOV ügyvezető igazgatója szerint fontos, hogy minél több cég alakuljon a megyébe. „Közös felelősségünk, hogy a fiatalok is bekapcsolódjanak, és fenntartható vállalkozásokat működtessenek.” Meglátása szerint minden új vállalkozásnak kapcsolatépítésre, csoportosulásra és mentorálásra van szüksége, hogy élhető legyen. Mindehhez támogatásukat biztosítják, az igénylőknek rendelkezésére bocsájtják az inkubátorházban levő tereket, ahol a különböző klaszterekben szakemberek vállalják a szaktanácsadást.

A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara keretében zajló program kapcsán több mint 800 személyt tanítottak a vállalkozás alapjaira, partnerként több iskolát is bevontak. „Örömmel nyugtáztuk, hogy az iskolások nagyon fogékonyak voltak. Most zajlik a pályázatok kiértékelése, a tervek szerint jövő év elején lesz eredmény. Sok érdekes, innovatív ötlet van. Ez a siker titka” – fogalmazott László Endre, az intézmény alelnöke. Azt szeretnék, hogy ezek a pályázatok erősítsék Háromszék gazdagsági vállalkozásait és a Kovászna megyei StartUp kultúrát. Minden támogatást megadnak a kezdőknek, hogy a piacon maradhassanak.

Grüman Róbert, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke kihangsúlyozta, a projekt célja azon túl, hogy kezdő vállalkozásokat támogat, arra is hivatott, hogy felfrissítse és megerősítse a fiatal vállalkozói közösséget, ezáltal a megye gazdasági fejlődéséhez is hozzájárul. „Már most elmondhatjuk, hogy ez a típusú finanszírozás által, több mint 100 új háromszéki cég fog alakulni. Közös erőfeszítés és együttműködés szükséges, hogy ezek a cégek hosszútávon fenntarthatóak és jövedelmezőek legyenek” – tette hozzá.

Cristina Toma, a LOOP Operations konzultáns cég képviselője az eseményen megköszönve a megyei önkormányzatnak a partnerséget, elismerését fejezte ki a projektben részvevőknek. Felvázolta, hogy milyen utat kell bejárni a sikeres vállalkozás kivitelezéséhez, illetve ismertette a projekt soron következő gyakorlati szakaszát. 

A projekt további partnere Marius Alexa, Apec Egyesület vezetője üdvözölte a kezdeményezést és felajánlotta a további támogatásukat, és ismertette a pályázat további lépéseit. Ezt követően öt nyertes pályázó bemutatta az üzleti tervét: a legtöbb, 92 pontot elért Kovács Horváth Izolda Kovászna megye első hőlégballonozással foglalkozó cégét ismertette. Elmondása szerint olyan alternatív, egyedi élményt nyújtó turisztikai szolgáltatást akartak létrehozni, amely által a térséget egy új szemszögből tudják bemutatni nemcsak a turistáknak, hanem a helyieknek is.  

Máthé Zoltán Kovászna megye első szalmakrumplizójának ötletét mutatta be. A hollandiai minta alapján megálmodott kézdivásárhelyi pityókázóban személyre szabott menü, gyors kiszolgálás és online fizetés is várja az érdeklődőket. Gyergyai Réka sepsiszentgyörgyi fogorvos speciális digitális fogászati radiológiai központra pályázott, Dolcsig Szabolcs okostelefonon elérhető névjegyek és email cím aláírásokat biztosító applikációt kínált az érdeklődőknek, Orosz Annamária pedig az általuk megtervezett sörmanufaktúra tervét ismertette.

 

Hírek