Itt vagy: » Hírek » Tanulnak a jövő mesterei

Tanulnak a jövő mesterei

2017. június 15., csütörtök

A kovácsolás, a kádárkodás, a népi bútorkészítés de még a fafaragás is olyan mesterségek, amelyeket az eltűnés veszélye fenyeget. Ilyen körülmények között  kulcskérdéssé válik a mesterek következő generációjának képzése

A kovácsolás, a kádárkodás, a népi bútorkészítés de még a fafaragás is olyan mesterségek, amelyeket az eltűnés veszélye fenyeget. Ilyen körülmények között  kulcskérdéssé válik a mesterek következő generációjának képzése.

A sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola 120 sepsiszentgyörgyi és kézdivásárhelyi középiskolás diáknak szervezett mesterség-bemutató délelőttöt június 13-án, kedden, partnerségben a csernátoni Haszmann Pál Múzeummal, ez utóbbi műhelyeiben és kertjében. A program célja azoknak a hagyományos népi mesterségeknek a bemutatása volt, amelyeket a népfőiskola mesteremberei, szakemberei oktatnak. A fiataloknak a Művészeti és Népiskola igazgatója, Gáj Nándor tartott ismertetőt az iskolában zajló képzésekről, Haszmann Pál nyugalmazott muzeológus pedig a hagyományos népi mesterségekről, azok fontosságáról mesélt.

A fiatalok megismerkedhettek a szövéssel, kádársággal, bútorfestéssel és fafaragással, ugyanakkor népi mesterségeket bemutató dokumentumfilmeket néztek meg és megtekinthették a Kovászna Megyei Művelődési Központ által készített, népi mesterségeket ismertető kiállítást is.

Nyilvánvaló, hogy a tömegtermelés kiszorította ezeket a szakmákat a piacról. Van, aki a múltat látja bennük, azonban az iskolánál úgy tapasztaljuk, hogy a hagyományok éltetése megélhetést is jelent, mind a mestereknek, mind azoknak, akik a megyébe érkező turisták számára szerveznek szabadidős programokat, hiszen ezek a tevékenységek látványosak, a termékek pedig egyediek. Hangsúlyozom, egy kádár a minőséget tekintve akármikor felülmúlja az olcsó műanyag hordót készítő gyárat, árban azonban nem tudja. A cél tehát ezeknek a szakmáknak a megismertetése, felfedeztetése a szélesebb közönséggel is” – fogalmazott Gáj Nándor igazgató.

A sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola küldetésének és egyik legfontosabb feladatának tekinti a szakképzést, valamint a régi mesterségek oktatását, kiemelten a kádár, népi kovácsolás, fafaragás, népi bútorasztalos szakmák ápolását. Mind a négy szakmát kiváló mesterek oktatják, akik kiemelkedő teljesítménnyel rendelkeznek saját szakmájukban: kádár szakmát a haralyi Szőke Tibor Barna, a fafaragást a csernátoni Haszmann László, a népi bútorasztalosságot Bagoly Zoltán, a kovács szakmát az olaszteleki, népi iparművész címmel kitüntetett Nagy György tanítja.

           

Mesterségem címere... Képezd magad, tanulj szakmát! program

Táborok

A népi mesterségek fortélyaival nyári táborokban is meg lehet ismerkedni. Július utolsó két hétvégéjén Olaszteleken Nagy György műhelyében a kovácsmesterséggel lehet megismerkedni. Augusztus folyamán négynapos táborokat tartanak, Csernátonban Haszmann László műhelyében a fafaragással, Bagoly Zoltán műhelyében a népi bútorasztalossággal lehet megismerkedni, Haralyban pedig Szőke Tibor Barna műhelyében pedig a kádár mesterség alapjait lehet elsajátítani. További részletek, bővebb információk a 0728 089 969-as telefonszámon.

Képzés

2017 októberétől elindul kádár, népi kovácsolás, fafaragás, népi bútorasztalos mesterségek  alapszintű oktatása. A képzés időtartama összesen 360 óra, amely gyakorlati és elméleti oktatást is tartalmaz, a kurzusok szakmánként változóan 2017 októberétől – 2018 augusztusáig, októberéig tartanak. Az oktatás hétvégi rendszerben történik, a négy mester műhelyében. Az első év során a diákok alapszinten sajátíthatják el a szakmákat, amennyiben nyitottak mesterség iránt és kellő rátermettséget tanúsítanak, a képzés időtartama alatt, de utána is inasként dolgozhatnak a mestereknél. Az első év után folytatódik a továbbképzés, szintén hétvégi oktatási rendszerben.

További részletek, bővebb információk a 0728 089 969-as telefonszámon.

 

Hírek