Útra kelnek a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményei
2018. augusztus 16., csütörtökKét hét leforgása alatt három helyszínen mutatkozik be a Székely Nemzeti Múzeum, amely képzőművészeti gyűjteményéből, illetve Kós Károly és Gyárfás Jenő gyűjteményéből visz válogatást Budapestre, Pécsre és Székelyudvarhelyre. Hamarosan megkezdődik a Székely Nemzeti Múzeum épületének felújítása, ez idő alatt az értékes gyűjteményeket nem tárolni szeretnék, hanem Kárpát-medencei népszerűsítő, bemutatkozó körutakat terveznek, az augusztusi három tárlat is ennek a sorozatnak a része, tájékoztatott Vargha Mihály igazgató.
Két hét leforgása alatt három helyszínen mutatkozik be a Székely Nemzeti Múzeum, amely képzőművészeti gyűjteményéből, illetve Kós Károly és Gyárfás Jenő gyűjteményéből visz válogatást Budapestre, Pécsre és Székelyudvarhelyre. Hamarosan megkezdődik a Székely Nemzeti Múzeum épületének felújítása, ez idő alatt az értékes gyűjteményeket nem tárolni szeretnék, hanem Kárpát-medencei népszerűsítő, bemutatkozó körutakat terveznek, az augusztusi három tárlat is ennek a sorozatnak a része, tájékoztatott Vargha Mihály igazgató.
2018. augusztus 18-án, szombaton 18 órától a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum meghívására a Haberstumpf-villában nyitják meg az IN MEMORIAM Gyárfás Jenő című festészeti kiállítást. A Gyárfás Jenő 25 festményét, valamint személyes tárgyait bemutató kiállításon megismerhetjük zsánerképeit, portréit, történelmi tárgyú alkotásait, de a festőművész gondolkodó, filozofikus természetét feltáró műveket is. A kiállítás megnyitóján köszöntőt mond Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója. Házigazda: Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója.
2018. augusztus 22-én 17 órakor Budapesten a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozatának meghívására a Pesti Vigadó V. emeleti kiállítóterében Pantheon címmel nyitják meg a Székely Nemzeti Múzeum képzőművészeti gyűjteményének legjavát bemutató tárlatot. A Pesti Vigadóban megszervezett kiállítás kultúrtörténeti jelentőségű, mivel az erdélyi magyar közösség kiemelkedő képzőművészeti életműveinek reprezentatív bemutatását vállalta fel, célja: ízelítőt adni a magyarországi közönségnek a határon túl megőrzött, európai rangú magyar értékekről. A tárlat olyan jelentős alkotók műveit mutatja be, mint Gyárfás Jenő, Ziffer Sándor, Mattis-Teutsch János, Szervátiusz Jenő, Baász Imre, Plugor Sándor, Jecza Péter, Korondi Jenő. A megnyitón a vendégeket köszönti: Stefanovits Péter képzőművész, az MMA Képzőművészeti tagozatának vezetője, és Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója. Köszöntőt mond Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár és Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. A kiállítást bemutatja: Szücs György művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria tudományos főigazgató-helyettese. Muzsikál: Szokolay Dongó Balázs, Prima-díjas zenész. Háznagy: Juhász Judit, az MMA szóvivője. A tárlat 2018. augusztus 23. – szeptember 30. közötti időszakban várja az érdeklődőket.
2018. augusztus 31-én a Pécsi Tudományegyetemen mutatkozik be a Székely Nemzeti Múzeum. A Budapest Főváros Levéltárával közösen létrehozott, korábbi vándorkiállítását, a Kós Károly világa, 1912 című tárlatot viszik Pécsre. A kiállítás Kós Károly (1883-1977) építészeti pályájának első hét évét és annak előzményeit, alkotói hátterét, valamint szűkebb és tágabb hazáját mutatja be. Az 1912-es év meghatározó volt Kós Károly életében: ekkor döntött úgy, hogy Budapestről hazaköltözik Erdélybe, akkor fejezték be a budapesti állatkert főépületeit, a sztánai Varjúvárat és a Székely Nemzeti Múzeum épületét is. A tárlat egy tudományos konferencia kísérőrendezvénye, amelyen Vargha Mihály múzeumigazgató az intézmény bemutatója mellett a Székely Nemzeti Múzeumban történő értékes kutatómunkát is ismerteti.