Vonatos családi nap a múzeumban
2010. április 18., vasárnapKicsiket és nagyokat egyaránt lenyűgözött a Székely Nemzeti Múzeumban vasárnap megnyíló vasút-modell és fotókiállítás. A Kovászna-Kommandó Erdei Vasút témájú Családi Napot a múzeum közösen szervezte a Sikló Egyesülettel.
Kicsiket és nagyokat egyaránt lenyűgözött a Székely Nemzeti Múzeumban vasárnap megnyíló vasút-modell és fotókiállítás. A Kovászna-Kommandó Erdei Vasút témájú Családi Napot a múzeum közösen szervezte a Sikló Egyesülettel.
A Kovászna-Kommandói Erdei Vasút és a hozzátartozó, a világon egyedülálló gravitációs siklóvasút Székelyföld legjelentősebb ipartörténeti műemléke – ennek történetét idézte fel köszöntőjében Demeter János, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke, aki a műemlék felújítását szorgalmazó Sikló Egyesület elnöke is. A kisvasút megóvását a helyi önkormányzatok is felvállalták, Kovászna Megye Tanácsa megindította a kisajátítási eljárást a műemlék jogi helyzetének rendezése és a későbbi felújítás érdekében.
“A kisvasút rehabilitációja nem tartozik a törvény által ránk szabott hatáskörbe. De mi felvállaltuk. Úgy is mondhatjuk, hogy önként vállalt többletmunka. Komoly anyagi ráfordítás ezekben a nehéz időkben. De szerencse, hogy a megyei tanácsnál vannak olyan lelkes emberek, mint Papucs András, aki a fanatikus megszállottságával viszi ezt a nemes ügyet előre” – hangsúlyozta Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, aki megköszönte mindazok munkáját, akik fáradságot nem kímélve a sikló megmentésén dolgoznak. Ugyanakkor a tanácselnök a vonat iránti rajongásról is beszélt, kiemelve, hogy nincs olyan kisfiú, aki ne szeretett volna mozdonyvezető lenni.
A rendezvény hosszú távú célja: tudatosítani a kovászna-kommandói kisvasút ipartörténeti műemlék voltát, védettségének fontosságát, valamint azt a tényt, hogy a közintézmények, a vállalkozói szféra, valamint a civilek összefogása szükséges a kisvasút felújításához, működtetéséhez. A rendezvény rövidtávú célja: adománygyűjtést kezdeményezni a 763-247-es pályaszámú, 760 mm nyomtávolságú 1916-ban a müncheni Krauss gyárban készített gőzmozdony felújításához.